CMMS adres email

Tel.+48 22 882 54 56

Ikonka certyfikatu ISO 9001
CMMS plan9000.net na tablecie, komputerze i smartfonie

Zarządzanie awariami

W utrzymaniu ruchu najważniejsze jest zapobieganie przerwom technicznym, w tym również awariom i nieprzewidzianym przestojom. Jeśli jednak do nich dojdzie, najważniejsze jest szybkie zasygnalizowanie problemu i rozwiązanie go, zanim wstrzymana praca firmy zacznie generować straty.

W dobrych systemach stosowanych w utrzymaniu ruchu do zarządzania awariami wykorzystuje się specjalny moduł systemu CMMS do zarządzania awariami. To dzięki nim opanowanie kryzysowej sytuacji jest znacznie prostsze, podobnie jak przywrócenie stanu sprzed awarii.

Moduły CMMS odpowiedzialne za zarządzanie awariami

Szczególnie w firmach produkcyjnych, dla których utrzymanie ruchu jest podstawą normalnego, codziennego funkcjonowania, nie sposób zorganizować pracy bez oprogramowania typu CMMS, czyli Computerizes Maintenance Management System. To bardzo złożone narzędzie, w strukturach którego można odnaleźć elementy odpowiedzialne za zarządzanie procesami utrzymania ruchu, zamawianiem materiałów, części zamiennych, magazynem technicznym i stanem magazynowym, zarządzaniem personelem UR, kosztami i nakładami związanymi z pracami działu technicznego. Moduł ten służy do rejestrowania awarii i usterek oraz procesami ich usuwania. Pozwala także rejestrować nakłady poniesione na naprawy i serwis. Narzędzia zawarte w systemie CMMS umożliwiają analizy prowadzące do zwiększenia niezawodności infrastruktury technicznej. W innych modułach systemu CMMS można też rejestrować prace planowane wynikające z prewencji, a także inwestycji i rozwoju (remonty, modernizacje), które mogą w przyszłości wyeliminowywać lub ograniczyć występowanie awarii.

W dobrze zaprojektowanym systemie CMMS, poza zarządzaniem awariami powinny się znaleźć wszystkie najważniejsze rzeczy, jak: spis urządzeń wraz z ich lokalizacjami, ich dokładne dane techniczne czy miejsce, z którego pobiera się części zamienne. Moduł powinien być wyposażony też w dokładny dziennik rejestrujący wszelkiego rodzaju prace, w tym prace związane z wymaganymi przeglądami technicznymi, usterkami i poważniejszymi awariami. Praktycznym dodatkiem jest lista zaplanowanych zadań w najbliższym czasie z podaniem dat i ich przewidywanego zakresu, aby lepiej zorganizować pracę w tym czasie. W przypadku dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw doskonale sprawdza się też nadzorowanie budżetu przeznaczonego na przygotowywane projekty związane z modernizacją lub poszerzeniem działalności. W programie CMMS nie może zabraknąć także modułu przeznaczonego dla zewnętrznych dostawców oraz podwykonawców, odpowiedzialnych za bezpieczną obsługę produkcji.

Czy inwestycja w moduły do zarządzania awariami jest opłacalna?

Moduły systemu CMMS do zarządzania awariami są stworzone z myślą właśnie o zakładach produkcyjnych i wszelkich innych przedsiębiorstwach, dla których utrzymanie ruchu jest rzeczą absolutnie nadrzędną. Wszelkie projektowane udogodnienia mają sprawić, by zwiększyć wykrywalność ewentualnych awarii czy miejsce zagrożone wystąpieniem usterek odpowiednio wcześnie zabezpieczyć, a wymagające napraw części wymienić w sposób niezagrażający normalnej pracy maszyn. Wielkość zakładu, w jakim stosuje się moduły do zarządzania awariami, nie ma znaczenia, chociaż najchętniej wybierane są one w firmach o złożonej strukturze urządzeń oraz znacznej ich ilości, w których każda awaria jest nie tylko kosztowna, ale przede wszystkim jest ciosem finansowym oraz marketingowym ze względu na niemożność dotrzymania obiecanych klientom terminów. Inwestycja w takie rozwiązania jest logicznym następstwem dynamicznego rozwoju i rozrostu firmy, powiększania floty maszyn oraz zwiększania ilości zarówno pracowników – operatorów poszczególnych urządzeń, jak i samych zamówień. Moduły systemu CMMS do zarządzania awariami są tworzone w taki sposób, by były nie tylko kompatybilne z resztą systemu, ale też, by nie stanowiły problemu z obsługą – są niezwykle intuicyjne.